Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

Od dnia 13 grudnia zapraszamy na wystawę W Baśniowym Świecie Andrzeja Kuhna. Wystawa czynna będzie do końca stycznia 2015 r.

Andrzej Kuhn urodził się 21 lipca 1929 roku we Lwowie w rodzinie lekarzy, profesorów i rzeźbiarzy. Józef Kuhn – ojciec Andrzeja był prokuratorem Sądu Okręgowego we Lwowie. Dziadek Andrzeja – Adolf Kuhn był autorem rozprawy na temat dr Jana Papée – lekarza, współzałożyciela lwowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Ferdynand Kuhn (1800-1847) – rzeźbiarz, był autorem sarkofagu Księcia Józefa Poniatowskiego w krypcie na Wawelu w Krakowie.

W 1940 roku Andrzej Kuhn wraz z mamą i siostrą Janiną zostali zesłani do Kazachstanu. Stamtąd rodzina przedostała się jesienią 1942 roku do Iranu. Drogą przez Bliski Wschód i Afrykę w 1947 roku 18-letni Andrzej przybył do Anglii. Przez kilka lat pracował jako marynarz, następnie kształcił się w londyńskiej Chelsea School of Art dzięki stypendium. Wówczas na młodego artystę wpływ wywarła twórczość Aubrey Beardsley’a, którego styl cechowała elegancja i odniesienia do tradycji Wschodu. Kuhn już w szkole Chelsea rozwinął swój język malarski pełen kolorów, charakteryzujący się przemyślaną kompozycją oraz tematyką zaczerpniętą z kultury Wschodu oraz własnego wyobrażonego świata.

Ukończywszy Chelsea School of Arts Andrzej Kuhn osiadł z rodziną w niewielkim domu położonym blisko Morza Północnego, niedaleko Bostonu w hrabstwie Lincoln. Andrzej Kuhn wystawiał prace w Covent Garden Theatre – The Royal Opera House w Londynie, Goldmark Gallery w Uppingham, Rutland oraz Galerii ‘Ars Coritani’ w Swineshead, Lincolnshire. W Polsce miała miejsce wystawa na Zamku w Niedzicy w 2011 roku.

Bogata twórczość Kuhna obejmuje rzeźbę w kamieniu i drewnie oraz malarstwo – techniką olejną na płótnie i na desce. Niepowtarzalny styl Kuhna to barwa, dojrzała kompozycja oraz postaci wojowników, rybaków, żeglarzy i wędrowców, którzy są bohaterami przybyłymi z dalekich nieznanych światów. Lwy, syreny, zakochani i anioły spotykają się na obrazach, aby nas zabrać do krainy stworzonej przez Andrzeja Kuhna.

Galeria zdjęć