Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

Narodowy Bank Polski – Oddział Okręgowy w Poznaniu i Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach zapraszają na wystawę ikon w budynku głównym NBP na Alejach Marcinkowskiego 12.

Na wystawie prezentowane są ikony pochodzące ze zbioru szamotulskiego muzeum. Wystawa potrwa do końca grudnia bieżącego roku.

Zbiór ikon będących własnością Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach powstał w latach 1993-1999. Muzeum otrzymywało w tym czasie dzieła sztuki zatrzymane przez służby celne przemytnikom na granicy. Obecnie kolekcja sztuki cerkiewnej liczy około 1200 obiektów i jest jedną z największych w Polsce.

W jej skład wchodzą: ikony malowane na desce, metaloplastyka (krzyże i plakiety metalowe) oraz tzw. drobnica (małe medaliony wykonane techniką emalii). W 1997 roku otwarta została stała ekspozycja ikon w szamotulskim Zamku, ciesząca się wielkim zainteresowaniem. Muzeum prezentowało ją również na licznych wystawach w kraju (Poznań, Gniezno, Kraków, Polkowice) i za granicą (Szwecja, Holandia, Belgia, Włochy, Niemcy).