Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

27 października br. odbył się wernisaż wystawy prezentującej prace Henryka, Jacka i Witolda Hagel’ów. Wystawa ta była kolejną z cyklu prezentującego wybitnych twórców Ziemi Szamotulskiej. Wystawa trwała do 26 listopada br. Zgromadzono na niej eksponaty pochodzące z domów wielu szamotulskich rodzin.

Henryk Hagel, którego 5-ta rocznica śmierci przypada w tym roku, był twórcą znanym nie tylko w Szamotułach. Jego twórczość do dziś jest punktem odniesienia dla wielu twórców ludowych z terenu całej Polski. Dano temu wyraz w trakcie wernisażu, prezentując filmy o artyście i przedstawiając ustami etnografów wyjątkowe walory jego sztuki.

Synowie Henryka Hagla częściowo poszli drogą wyznaczoną przez ojca. Mieszkający w Szamotułach Witold wykonuje meble artystyczne, pracuje przy renowacji rzeźb drewnianych, np. w kolegiacie szamotulskiej. Oprócz tego jest rzeźbiarzem.

Jacek Hagel od 1992 roku mieszka w Los Angeles, gdzie zajmuje się szeroko pojętą twórczością plastyczną. Maluje obrazy, projektuje wnętrza, zajmuje się grafiką i fotografią. W wolnych chwilach realizuje filmy i pisze wiersze. Jacek Hagel do 1992 roku był pracownikiem Muzeum Zamek Górków.