Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

Od 16 kwietnia w Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach będzie można zwiedzać nową wystawę czasową „Nie taki diabeł straszny …”. Wystawa pochodzi ze zbiorów Muzeum w Łęczycy, które posiada najbogatszą w Polsce, liczącą ponad 400 eksponatów, kolekcję figur o tematyce demonologicznej.

Większość rzeźb to poszczególne wcielenia diabła Boruty, którego baśnie i legendy od dawien dawna łączyły z łęczyckim zamkiem. Mamy więc Borutę błotnego, topielca, wietrnego, kusego i najbardziej popularnego Borutę szlachcica – w bogatym kontuszu, z szablą przy boku i w czapce, spod której wystają czarcie rogi. Najbliższy powszechnym wyobrażeniom o sile nieczystej jest Boruta czarny zwany też tumskim – z ogonem i widłami, który próbował ponoć przewrócić XII – wieczną kolegiatę w Tumie. Ślady jego pazurów do dziś widnieją na jednej ze ścian wieży kościoła. Kolekcję uzupełniają wizerunki innych znanych diabłów, np. Lucyfera czy Rokity. W zbiorze znajdują się także rzeźby, ilustrujące mniej lub bardziej znane legendy i popularne przysłowia m.in.: „Gdzie diabeł nie może, tam babę pośle” i „Modli się pan pod figurą, a diabła ma za skórą”.

Rzeźby wykonano w drewnie lipowym lub topolowym. Są malowane farbami wodnymi lub pozostawione w naturalnym kolorze drewna. Prócz drewnianych, Muzeum posiada w swojej kolekcji, prace ceramiczne i ceglane , a także wykute w żelazie i kamieniu.

Wystawa czynna od 16.04 do 30.06.2010

Galeria zdjęć