Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy z Muzeum Zamek Górków, Zespołem Szkół nr 1 Gimnazjum i Liceum im. Ks. Piotra Skargi oraz Szamotulskim Ośrodkiem Kultury zapraszają do obejrzenia projektu „Muzeum na kółkach”.

Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 roku odwiedzi 47 miejscowości. W dniach 20-22.05 Muzeum będzie gościć w Szamotułach. Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski.

Szamotuły to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. Pierwsze wzmianki o żydowskich mieszkańcach Szamotuł pochodzą z 1403 roku. W 1890 roku w Szamotułach urodził się Akiwa Baruch Posner, późniejszy znany rabin i uczony. Pod koniec XIX wieku i w pierwszych dekadach XX wieku, w wyniku trudnej sytuacji gospodarczej oraz zawirowań geopolitycznych, liczebność społeczności żydowskiej ulegała już tylko znacznemu zmniejszeniu. Wielu Żydów wyemigrowało do Niemiec i Ameryki. W 1939 roku w Szamotułach przebywało jedynie 88 osób pochodzenia żydowskiego. Po wybuchu II wojny światowej ostatni szamotulscy Żydzi zostali deportowani przez Niemców na tereny Generalnego Gubernatorstwa

W Szamotułach będzie można zobaczyć „Muzeum na kółkach” przy Muzeum Zamek Górków na ul. Wronieckiej 30.

Podczas naszej wizyty koordynatorzy lokalni przygotowali specjalny program wydarzeń towarzyszących naszej wizycie:

  • Szamotulscy Żydzi – lekcja muzealna
  • Koncert muzyczny
  • Kiedy umiera Żyd:
    • obrządki i zwyczaje pogrzebowe
    • spacer połączony z wykładem i prezentacją
    • Wykład Piotra Foreckiego z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu

Mamy nadzieję, że wizyta Muzeum na kółkach stanie się początkiem rozbudzania ciekawości na temat dawnych żydowskich mieszkańców Szamotuł. W przyszłym roku, wspólnie z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury, na placu, gdzie znajdowała się synagoga, planujemy, po uzyskaniu zgody właściciela, ustawić banery, na których pokażemy pamiątki, miejsca i przedmioty związane z Żydami. Planujemy pozbierać relacje starszych mieszkańców miasta odnośnie społeczności żydowskiej i udostępnić je w tym miejscu – mówią Monika Romanowska-Pietrzak i Michał Kruszona, koordynatorzy lokalni „Muzeum na kółkach” w Szamotułach.

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza „Muzeum na kółkach”, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżamy najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka. Opowiadamy również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.

Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach. „Muzeum na kółkach” zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

Od maja do sierpnia 2015 roku „Muzeum na kółkach” będzie łącznie w 22 miejscowościach w województwie pomorskim, zachodniopomorskim, lubelskim, dolnośląskim, śląskim, opolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

Inauguracja projektu odbyła się 26 czerwca 2014 roku w Warszawie. Do kwietnia 2016 roku „Muzeum na kółkach” odwiedzi 47 miejscowości
Więcej informacji na stronie internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie: na Facebooku „Muzeum na kółkach”

Zapraszamy

Projekt Muzeum na kółkach realizowany jest w ramach programu Żydowskie dziedzictwo kulturowe, dzięki wsparciu udzielonemu z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Kontakt dla prasy:
Zofia Biernacka
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Asystentka koordynatora merytorycznego „Muzeum na kółkach”
zbiernacka@polin.pl
+48 793 600 688
+48 22 37 93 749