Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

W lwowskim Muzeum Historii Religii,  w środę 5 lipca otwarta została wystawa „Wielkopolski rok obrzędowy według Mariana Schwartza i Janiny Kłopockiej” prezentująca prace wspomnianych autorów oraz współczesne fotografie Krzysztofa Kąkolewskiego.

Lwowianie z ogromnym zainteresowaniem przyglądali się pracom, które dokumentują dawne zwyczaje i obrzędy. Wiele z nich również jest częścią obyczajowości ukraińskiej – np. dożynki czy kolędowanie.

Janina Kłopocka (urodzona w 1904 roku w Koźminie zmarła w 1982 roku w Warszawie) polska artystka i działaczka Związku Polaków w Niemczech.Autorka wielu prac, których tematem był folklor i legendy polskie, stworzyła monumentalne dzieło 16 fresków pt. „Polski Rok Obrzędowy” namalowanych w Domu Polskim w Zakrzewie- są to sceny tradycyjnych zwyczajów i obrzędów, np. „Puszczanie wianków”, „Gwiazdka” czy „Gaik”. Zostały one zamalowane w czasie II wojny przez Niemców i dopiero w 1972 roku ponownie odsłonięte przez konserwatorów. Pozostała spuścizna nie przetrwała do naszych czasów –  uległa zniszczeniu w czasie Powstania Warszawskiego.

Marian Schwartz (ur.20 listopada 1906 w Obrzycku, zm. 20 marca w Obrzycku)  artysta, plastyk, grafik, witrażysta, społecznik, regionalista i pedagog.
Najstarszy syn Brunona Schwartza, właściciela zakładu malarskiego, i Jadwigi z Buszkowskich. W 1923 roku rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Poznaniu,  na dwóch wydziałach – Wydziale Malarstwa Dekoracyjnego i Witrażownictwa oraz na Wydziale Architektury Wnętrz. Aktywnie uczestniczył w  życiu kulturalnym regionu. Był członkiem klubu artystyczno – literackiego „Wietrzne Pióro” w Szamotułach. Zbierał materiały dotyczące sztuki i kultury regionu szamotulskiego, a także publikował  artykuły na łamach „Gazety Szamotulskiej”. Wykonywał scenografie i występował jako aktor w sztukach teatralnych organizowanych przez zespoły amatorskie w Obrzycku.  W 1939 roku brał udział w kampanii wrześniowej, a czas okupacji spędził w Poznaniu. W 1945 roku wraz z kustoszem Muzeum Wielkopolskiego w Poznaiu P. Pogowskim uchronił przed wywiezieniem do Niemiec zbiory galerii Raczyńskich z pałacu w Gaju Małym.  Od 1945 roku mieszkał na stałe w Obrzycku, gdzie przez kilkanaście lat pracował jako nauczyciel plastyki.  W olbrzymim dorobku artysty jest wiele monumentalnych dzieł. W blisko 20 zabytkowych obiektach w Polsce wykonał polichromie wnętrz. Jest autorem prawie 200 projektów witraży. Ponadto zajmował się grafiką i rysunkiem, malarstwem olejnym. Zmarł w wieku 94 lat.

Kuratorem wystawy ze strony lwowskiej jest Rusłana Bubriak, ze strony polskiej Michał Kruszona i Monika Romanowska Pietrzak.

To już kolejne wspólne przedsięwzięcie zrealizowane we współpracy pomiędzy Muzeum Zamek Górków i Muzeum Historii Religii we Lwowie. Przed nami jeszcze wiele, wspólnych działań. Już jesienią będzie można zobaczyć w Szamotułach wystawę grafiki ze zbiorów lwowskich.