Sygnał rogów myśliwskich, po które sięgnęła reprezentacja Zespołu Szkół Leśnych w Goraju, w słoneczną środę 15 maja otworzył najnowszą wystawę w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach.
Ekspozycja zatytułowana „Korea poza czasem i przestrzenią” to zbiór nietuzinkowych prac artystów z Korei Południowej, które mimo dużego zróżnicowania zarówno w formie, zastosowanej technice, jak i podjętym temacie, łączy to samo zamiłowanie do sztuki ludowej oraz tradycji. Z uwagi na swój oryginalny charakter i orientalny wydźwięk wystawa stanowi nie lada gratkę dla każdego miłośnika sztuki.
Prace koreańskich artystów: Hyungee Kang, Kyunghun Kang, Juhong Kim, Sooan Kim, Sunsook Kim, Hyangja Lee, Seunguk Lee oraz Jinkyung Sin podziwiać można w Zamku Górków do końca czerwca. Niemała w tym zasługa kuratora wystawy Bogusława Doby – artysty plastyka, malarza i fotografika mieszkającego w Jasionnej, w powiecie szamotulskim, który wraz z Seunguk Lee propaguje sztukę Wschodu nie tylko w regionie, ale i w całej Wielkopolsce oraz kraju. To właśnie dzięki nim – co wyraźnie zaznaczał w trakcie wernisażu dyrektor muzeum Michał Kruszona – szamotulanie będą mogli spojrzeć na sztukę nieco inaczej, czerpiąc przy tym wiedzę na temat koreańskiej obyczajowości.
A o tym, jak inspirującą potrafi być tradycja ludowa, opowiadali sami twórcy odwołując się do wierzeń i życia codziennego narodu koreańskiego, w tym m.in. do motywu ptaków, będących łącznikami między niebem a ziemią, czy kolorów odzwierciedlających zarówno emocje, jak i pragnienia zwykłych ludzi.
O sztuce „Sot-dae” przedstawiającej ptaki wznoszące ku niebu marzenia zapisane na kolorowych wstążkach niezwykle obrazowo mówiła Seunguk Lee, zwracając przy tym uwagę słuchaczy na istotę głębokiego związku człowieka z naturą. Sooan Kim opowiadała z kolei o obrazach pełnych barw, których tworzenie dostarcza jej nie tylko mnóstwo radości, ale ma w sobie też prawdziwą moc pocieszania oraz leczenia – spełnia zatem rolę terapeutyczną.
I taka w istocie jest wystawa „Korea poza czasem i przestrzenią”. Szalenie radosna, kolorowa, ciekawa, różnorodna. Choć w odniesieniu do materiałów dominuje tu drewno oraz papier, każdy z prezentowanych eksponatów jest inny i bezwiednie przykuwa uwagę.
To zarówno obrazy na papierze jangji oraz rysunki, drewniane amulety, fotografie, ceramika, a także rozmaite formy przestrzenne. Zachwycające są postacie misternie wykonane techniką łączenia papieru – warstwa po warstwie, które w wyjątkowy sposób oddają nostalgię dzieciństwa, humor i czułość Koreańczyków. Przedmioty codziennego użytku w postaci pudełek – szkatułek przy tworzeniu, których również użyto papieru, wzbudzają zaś uznanie zdobieniami, w tym przede wszystkim detalami malarskimi. Wspomniana już forma „Sot-dae” natomiast prezentowana jest w kilku odsłonach – od niewielkich kompozycji, w których postać drewnianego ptaka jest jedynie niewielkim elementem, przez ich zbiory osadzone na konstrukcji drzewa, po górujące nad ziemią dumne figury ptaków z kolorowymi wstążkami, czy dodatkiem metalu.
Bogactwo kryjące się w formie oraz treści, jak również kunszt artystów i ich warsztat, czyni ekspozycję wyjątkową. Nic zatem dziwnego, że osoby uczestniczące w wernisażu kierowały w stronę autorów serdeczne podziękowania za szczególne spotkanie ze sztuką. Dziękowali też przedstawiciele władz lokalnych, których na otwarciu wystawy nie zabrakło.
Starosta Beata Hanyżak wraz z członkami Zarządu Powiatu Szamotulskiego oraz Przewodniczącym Rady docenili wartość oryginalnej ekspozycji, chwaląc ideę prezentacji sztuki, która do tej pory szerzej nie była znana w regionie. Zdanie to podzieliła również reprezentacja Zespołu Szkół Leśnych w Goraju wraz z Maciejem Strawą z Nadleśnictwa Krucz, współpracujących z artystami z Korei Południowej w ramach Wielkopolskiego Festiwalu Kultury Łowieckiej i Edukacji Ekologicznej. Twórcy zgodnie zaś przyznali, iż możliwość zaprezentowania swoich prac w Zamku Górków stanowi dla nich prawdziwy zaszczyt.
Warto dodać, że wernisażowi towarzyszyła wyjątkowa oprawa. Część oficjalną wydarzenia urozmaicił występ zespołu bębnistów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który zachwycił publiczność tradycyjną muzyką koreańską.