Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

W niedzielne przedpołudnie 26 listopada nabożeństwo w bazylice mniejszej zainaugurowało obchody 125 rocznicy urodzin Maksymiliana Ciężkiego oraz 15 rocznicy sprowadzenia jego prochów i powtórnego pochówku w rodzinnym mieście.

W wydarzeniu wzięli udział starosta Beata Hanyżak, radny Tomasz Runowski, reprezentacja Centrum Informatyki Olsztyn im. ppłk. Maksymiliana Ciężkiego, Joanna Kaczmarczyk – prawnuczka Maksymiliana Ciężkiego, przedstawiciele służb mundurowych z terenu powiatu, członkowie lokalnych instytucji i stowarzyszeń, a także społeczność Szkoły Podstawowej w Baborowie dumnie nosząca imię współtwórcy sukcesu złamania kodu maszyny szyfrującej Enigma.

Po mszy świętej oficjalne delegacje udały się na cmentarz parafialny. Na grobie bohatera złożono wiązanki kwiatów w barwach narodowych i zapalono znicze. Wartę przy nim pełnili członkowie Wronieckiego Stowarzyszenia Historycznego „Historica”.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Zamku Górków, gdzie zorganizowano ciekawą wystawę na planszach poświęconą życiu i działalności ppłk. Ciężkiego. Zgromadzeni wysłuchali krótkiego przemówienia Joanny Kaczmarczyk, mogli również obejrzeć film dokumentalny na temat Enigmy wyprodukowany przez Fundację Arma Civitatis. Największym zainteresowaniem cieszyło się jednak stoisko Regionalnego Centrum Informatyki Olsztyn, na którym żołnierze prezentowali sprzęt wykorzystywany w jednostce, opowiadali o cyberbezpieczeństwie i zagrożeniach czyhających w sieci, a na najmłodszych czekały zagadki kryptologiczne.

Jak podkreślał Michał Kruszona – dyrektor szamotulskiego muzeum – ppłk. Maksymilian Ciężki pełni niezwykle ważną rolę wśród społeczności lokalnej, napawając ją wielką dumą. Warto zaznaczyć, że w działania zmierzające do ocalenia jego historii od zapomnienia, prócz prawnuczki – Joanny Kaczmarczyk, od wielu lat angażuje się Jaromir Zieliński – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szamotułach i pasjonat historii zarazem.

Organizatorami obchodów rocznicowych byli: Powiat Szamotulski, Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, Regionalne Centrum Informatyki Olsztyn im. ppłk. Maksymiliana Ciężkiego        przy wsparciu Fundacji Arma Civitatis, Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. Miasta Poznań, Centrum Szyfrów Enigma oraz Szkoły Podstawowej im. ppłk. Maksymiliana Ciężkiego w Baborowie.

Tekst i zdjęcia: Magda Prętka

Uroczystości z okazji 125 urodzin ppłk. Maksymiliana CiężkiegoUroczystości z okazji 125 urodzin ppłk. Maksymiliana Ciężkiego