Inspiracją do przygotowania wystawy „Święci Pańscy – Patroni i Orędownicy” były przydrożne kapliczki oraz figury Świętych z terenu powiatu szamotulskiego. Wśród Świętych patronujących okolicznym miejscowościom najczęściej spotykamy św. Jana Nepomucena oraz św. Wawrzyńca. Ich wielką popularność można zapewne tłumaczyć tym, że byli orędownikami, do których uciekano się w czasach wielkiego zagrożenia, np. powodzi (św. Jan Nepomucen) czy zarazy (św. Wawrzyniec).
Warto pamiętać, że święci zajmowali szczególne miejsce w religijności chrześcijańskiej. Wielką czcią otaczani byli zwłaszcza męczennicy. Ponadto przypisywano świętym wielką skuteczność w dziele pośrednictwa. Uznawano ich nawet za sprawców cudownych zdarzeń. Ważne było też i to, że święci byli pomocni w konkretnych sprawach. Stawali się więc patronami krajów, miast, lokalnych społeczności. Orędowało się do nich w ważnych sprawach życiowych, zawodowych czy w chwilach szczególnego zagrożenia.
Na wystawie zaprezentowane zostały rzeźby, oleodruki i fotogramy. Ekspozycję otwiera św. Walenty – ostatnio kojarzony głównie z zakochanymi, po nim św. Józef patron ojców, stolarzy i robotników, dalej św. Jerzy, do którego orędowano w chorobach skóry, trądu i epidemii. Wszyscy kojarzą św. Floriana – patrona strażaków czy św. Stanisława, który obok św. Wojciecha jest głównym patronem Polski. Niemniej popularny św. Jan Nepomucen i św. Antoni, ten ostatni wzywany gdy coś nam się zgubi. Za nimi św. Piotr i Paweł m.in. patroni Poznania. Św. Anna, patronka matek i wdów. Kolejny święty to Wawrzyniec patron m.in. bibliotekarzy i cukierników; św. Roch – jego osobę spopularyzował głównie odpust w Mikstacie i most pod jego wezwaniem w Poznaniu. Świętego Franciszka z Asyżu, od niedawna również patrona ekologii znają zapewne wszyscy. Natomiast nieco zapomniana została św. Salomea. Ekspozycję zamykają św. Barbara – patronka górników i św. Mikołaj, na którego szczególnie w grudniu czekają dzieci.
Prezentowane obiekty pochodzą ze zbiorów Muzeum Zamek Górków, Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Pile i Bydgoszczy, Muzeum Etnograficznego w Toruniu oraz Muzeów w Koszutach, Jarocinie i Wągrowcu. Rzeźbę św. Mikołaja wypożyczono z Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Obrzycku.
Wystawa czynna od 10 grudnia 2010 do 27 lutego 2011 roku.