Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

Pierwsze wydanie „Pana Tadeusza”, siedemnastowieczna „Historia naturalna” Jana Jonstona, fajanse z Pacykowa, obrazy Rabesa, katalog mebli z legendarnej fabryki braci Koerpel – to tylko niektóre z obiektów prezentowanych na najnowszej wystawie Muzeum Zamek Górków w Szamotułach zatytułowanej „66/66”. Jej wernisaż odbył się piątkowym wieczorem 8 grudnia w zamku.

Wystawa w istocie jest szczególna – z wielu względów. Przede wszystkim dlatego, że stanowi zwieńczenie roku jubileuszowego, w którym szamotulskie muzeum obchodzi 66-lecie swojego istnienia.

Spośród ponad 12 tysięcy obiektów wchodzących w skład jego zbiorów, dyrektor Michał Kruszona wraz z kustoszkami – Anną Król-Rajman i Moniką Romanowską-Pietrzak dokonali subiektywnego wyboru 66 tych, które oddają różnorodność kolekcji, a przy tym odnoszą się do tożsamości muzeum, wyrosłego na gruncie lokalnym.

Obok wspomnianych już obiektów, wystawa obejmuje również malarstwo współczesne (obiekty z „Galerii Deska”) oraz eksponaty odnoszące się wprost do historii miasta i regionu, czy postaci wpisanych w dzieje Ziemi Szamotulskiej. To m.in. witraż Elsnera, grafiki prezentujące historię szamotulskich wodociągów, przedmioty będące na wyposażeniu nieistniejącej już „Apteki Pod Orłem”, projekt okładki książki „Rogaś z Doliny Roztoki”, którego twórcą był urodzony w Szamotułach Janusz Grabiański.

Wszystkie obiekty pochodzą z działów historycznego oraz historyczno-artystycznego. Prace nad przygotowaniem wystawy trwały blisko rok. Jej otwarciu towarzyszyła promocja albumu opracowanego przez plastyczkę muzeum – Małgorzatę Rynarzewską.

W trakcie wernisażu dyrektor Michał Kruszona opowiedział o idei przyświecającej nieoczywistemu jubileuszowi, w tym o zamiarze prezentacji obiektów, które dotąd nie były eksponowane lub zdarzało się to rzadko. Monika Romanowska-Pietrzak przybliżyła gościom historię muzeum, które choć działa dopiero 66 lat może pochwalić się bogatą historią, uznaniem prestiżowych instytucji i kolekcjonerów, jak i różnorodnymi zbiorami. Wątek ten rozwinęła Anna Król-Rajman przyznając, że nie tylko kolekcja ikon, ale i obiekty z zakresu sztuki współczesnej są niezwykle cenione w całym kraju.

Niespodzianką dla gości była gazeta okolicznościowa „Słowo Zamkowe”, w której znalazły się ciekawe artykuły dotyczące wybranych eksponatów, historii wybitnych szamotulan oraz nieco zapomnianych obiektów z terenu powiatu szamotulskiego.

Wystawę „66/66” można zwiedzać w godzinach pracy muzeum. Będzie dostępna przez kilka najbliższych miesięcy.

Tekst i zdjęcia: Magda Prętka

eksponaty prezentowane na wystawie "66/66"eksponaty prezentowane na wystawie "66/66"eksponaty prezentowane na wystawie "66/66"Dyrektor wraz z pracownikami muzeumgazeta okolicznościowa "Słowo zamkowe"eksponaty prezentowane na wystawie "66/66"eksponaty prezentowane na wystawie "66/66"