Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

W dniach od 4 do 6 grudnia bieżącego roku Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach zorganizowało dla dzieci Mikołajki.

Zaproszono na nie dzieci z klas 0 – 3 szkoły podstawowej. W imprezie wzięło udział przeszło 400 dzieci, zarówno z placówek szamotulskich jaki i z powiatu – Gaju Małego, Pamiątkowa i Przyborowa.

Program spotkania był urozmaicony i dostosowany do każdej grupy wiekowej. Czytano legendę wyjaśniającą dzieciom kim był święty Mikołaj i dlaczego w dniu jego imienin obdarowujemy się słodyczami i drobnymi upominkami. Ze starszymi dziećmi rozmawiano o tym czy we wszystkich regionach Polski prezenty zostawia Mikołaj czy może np. Gwiazdor (Wielkopolska, Kujawy, Pomorze, Kaszuby), Aniołek (Małopolska) czy Dzieciątko (Górny Śląsk). W krajach Europy Mikołaj ma również swoich odpowiedników, i tak np. w Hiszpanii do dzieci przychodzą z prezentami Trzej Królowie, we Włoszech czarownica Bekana a w Rosji Dziadek Mróz.

Atrakcją były warsztaty plastyczne. Dotyczyły głównie tematu prezentów jakie dzieci chciały otrzymać. Trzecioklasiści rysowali pojazdy i sprzęty jakie Święty Mikołaj mógłby wykorzystać we współczesnym świecie. Kreatywność małych gości była zadziwiająca. Pojawiały się kule czasu i pojazdy odrzutowe.

Na koniec spotkania każdą z grup odwiedził gość specjalny – Święty Mikołaj. Częstował dzieci słodyczami, kto chciał mógł też zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Żadne z dzieci nie dostało rózgi ani zgniłej pyry, co świadczy, że wszystkie były grzeczne.

Pomysłodawczyniami przedsięwzięcia były Anna Król i kustosz Monika Romanowska Pietrzak.

Galeria zdjęć