Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

  • Kontrast
  • Układ strony
  • Rozmiar czcionki

Robert York swoja karierę muzyczną rozpoczął jako 14- letni chłopiec grą na fortepianie  i organach w Stanie Oregona, USA. Obecnie mieszka w Los Angeles i pracuje jako wykładowca na Uniwersytecie Long Beach, jest również organistą w kościele św. Barnaby w Long Bosch, a także dyrektorem muzycznym kościoła Buena Park w Kalifornii.

W Europie w sposób szczególny jest związany z Paryżem, gdzie koncertuje (m.in. w katedrze Notre Dame i kościele św. Supliciusza) i dalej  kształci się pod kierunkiem znanej francuskiej organistki Sophie-Veronique  Cauchefer-Choplin.

Robert York jest muzykiem o szerokiej gamie zainteresowań muzycznych. Gra muzykę poważną ale i jazzową (prowadzi trio jazzowe w zespole „Robert York Tio”, improwizuje i tworzy podkłady do filmów niemych. Koncertował wspólnie ze znanymi  hollywoodzkimi  muzykami, między innymi z Bobem Hope. Jest zapraszany przez znane osobistości. Grał dla: prezydenta Ronalde Regana i jego żony Nancy Regan, Boba Hope,  Richarda Gere, Cindy Crawford. Steva Allen, Shirley Jones. Jego wielką pasją jest muzyka poważna a Chopin ulubionym kompozytorem.

 • Koncert fortepianowy „Chopin i Jazz”
  Muzeum – Sala koncertowa
  25.07.2009 (sobota), godz. 18.00
 • Koncert organowy „W hołdzie dla Szamotuł Pani”
  Kościół Kolegiacki w Szamotułach
  26.07.2009 (niedziela), godz. 17.30

Grać będzie amerykański muzyk Robert York