Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

W ramach IV Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczne Przestrzenie” 12 września 2014, o godzinie 19.00 w Muzeum-Zamek Górków w Szamotułach odbędzie się koncert inaugurujący IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyczne Przestrzenie”.
Zgodnie z charakterem Festiwalu w programie znajdą się utwory przeznaczone na obsadę kameralną. Podczas koncertu artyści przybliżą publiczności postać Józefa Nowakowskiego. Kompozytor i pianista urodzony w 1800 roku był zaprzyjaźniony   z Fryderykiem Chopinem i podobnie jak on – ukończył konserwatorium w Warszawie pod okiem samego Józefa Elsnera.

W Dobrzycy artyści zaprezentują jego Dwie pieśni na głos, skrzypce i fortepian.

Partię wokalną zrealizuje wybitna sopranistka Bogumiła Dziel-Wawrowska. Artystka związana z Teatrem Muzycznym w Łodzi, regularnie występuje w spektaklach operowych i galach koncertowych w kraju i za granicą.

Tego samego popołudnia w Muzeum Ziemiaństwa zabrzmią Dwie pieśni na głos, altówkę i fortepian op.91 Johannesa Brahmsa. W obu utworach kompozytor powierzył szczególną rolę altówce. Słychać to zwłaszcza w drugiej pieśni – Geistliches Wiegenlied. Rozpoczyna się ona solową melodią altówki, będącą cytatem średniowiecznej kolędy Joseph, lieber Joseph mein.

Koncert zakończy się unikalnym dziełem Acht stücke op. 83, które wyszło spod pióra niemieckiego kompozytora przełomu XIX i XX wieku – Maxa Brucha. Utwór skomponowany został w 1910 roku i składa się z ośmiu ogniw. Jego pierwotna wersja przeznaczona była na altówkę, klarnet oraz fortepian. Kompozytor dokonał jednak transkrypcji, w której partię klarnetu realizują skrzypce. W tej roli usłyszymy znakomitego skrzypka – Janusza Wawrowskiego. Obok artysty na scenie pojawią się ubiegłoroczna laureatka Konkursu ARD w Niemczech altowiolistka Katarzyna Budnik-Gałązka oraz pianista Przemysław Witek. Koncert, który rozpocznie się o godz. 19:00 poprowadzi Gabriela Ułanowska. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Projekt współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego i Urząd Miasta Konina.

Serdecznie zapraszamy!

www.muzyczneprzestrzenie.pl