Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

12 września  o godz. 18 00 w sali wystaw czasowych Muzeum – Zamek Górków odbyło się otwarcie wystawy Jacka Hagla  pt. „Fotografia”. Artysta jest szamotulaninem, który od 1992 r. mieszka w Los Angeles.

Jacek Hagel urodził się 7 września 1958 r . w Szamotułach. Naukę rozpoczął w Szkole Podstawowej nr 3 i kontynuował w Państwowym Liceum Plastycznym im. Franciszka Bartoszka w Poznaniu. Razem z ojcem (znanym szamotulskim twórcą ludowym) i bratem Witoldem pracował wykonując: meble, rzeźbiąc i malując. Pracował w szamotulskim Domu Kultury, Szkole Podstawowej nr 3 i Muzeum- Zamek Górków.

Wystawa „Przed laty w Szamotułach. Lata 20-te, lata 30-te”, którą zaaranżował znalazła uznanie Ministra Kultury i Sztuki  została wyróżniona  w kategorii „Za najciekawsze wydarzenie roku 1992”. W tym też roku artysta wyjechał do  Stanów Zjednoczonych. Obecnie zajmuje się: malarstwem (także ikon), wykonuje kopie dawnych mistrzów, uprawia malarstwo ścienne i sufitowe, projektuje wnętrza. Zajmuje się też grafiką ręczną i komputerową, a także profesjonalną fotografią. W wolnym czasie realizuje filmy i pisze wiersze.
Swoje prace pokazywał na wystawach w : Los Angeles, Santa Monica, Hollywood, Beverly Hills i Palm Springs, a także w Szamotułach -„Henryk Hagel i synowie” wystawa zbiorowa, 2006 r. i  „Jacek Hagel – fotografia”, 2008 r.

Na ekspozycji  zaprezentowano zdjęcia z różnych stron świata, będące pamiątką z podróży autora, który pragnie podzielić się utrwalonym na zdjęciach  pięknem ze zwiedzającymi wystawę.
Są  fotografie z  miejsca w którym mieszka (Los Angeles, Kalifornia) a także z: Włoch Portugalii, Hiszpanii,  Petersburga, Moskwy. Można podziwiać też fotografie artystyczne prezentujące przyrodę i obrazy przetworzone komputerowo.
Ekspozycja czynna do 31 października w godzinach otwarcie Muzeum.

Galeria zdjęć