Wernisaż: 3 października 2009 (sobota), godz. 12.00.
Organizator: Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej.
Współorganizatorzy: Miejsko Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie, Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach.
„Dwie strony” oczami rzeźbiarzy
W sobotę 12 września zakończyli pracę uczestnicy III Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego Puszcza Zielonka, zorganizowanego przez Komitet Partnerski Ziemi Goślińskiej we współpracy z Miejsko Gminnym Ośrodkiem Kultury i Rekreacji w Murowanej Goślinie oraz z Muzeum Pałac Górków w Szamotułach. W plenerze udział wzięli zarówno młodzi adepci tej dziedziny sztuki, jak i doświadczeni rzeźbiarze z siedmiu krajów łącznie. Są nimi: Susheila Jamieson ze Szkocji, Carina Kerschbaumer z Austrii, Natalia Leykina z Ukrainy, Nino Maaskola z Niemiec, Denis Pottier z Francji, Hans Reijnders z Holandii oraz artyści z Polski: Waldemar Rudyk, Jan Serafin, Marek Szewczyk, Grażyna Szymała-Wołyńska, Karolina Szymanowska i Stefan Wyszkowski.
Efektem dwutygodniowej pracy rzeźbiarzy jest kilkadziesiąt prac w drewnie i kamieniu, przedstawiających różnorodne wizje Dwóch stron. Jedna z rzeźb wzbogaci realizowany równolegle przez Komitet Partnerski ZG oraz Gimnazjum nr 1 w Murowanej Goślinie międzykulturowy projekt Stones of memory roots. Opracowania koncepcji i stworzenia rzeźby podjął się artysta holenderski, a jego praca umieszczona zostanie na terenie byłego cmentarza żydowskiego. Wspólnie z mozaiką wykonaną przez młodzież żydowską i polską oraz autentyczną macewą stworzy ona symbol pamięci o naszych korzeniach.
Rzeźby pokazane zostały publiczności podczas sobotniego wernisażu wystawy w miejscu, gdzie odbywał się plener tj. na terenie Hoteliku Rozmaitości w Pławnie gm. Murowana Goślina. Tam pozostaną do czasu przygotowania kolejnej wystawy, jaka odbędzie się w Muzeum Pałac Górków w Szamotułach. Wernisaż zaplanowany jest na sobotę 3 października. Organizator przewiduje jeszcze jedną wystawę prac w Poznaniu.
W trakcie pleneru artyści przeprowadzili warsztaty dla młodzieży. Mieli ponadto okazję zwiedzić okolice i niektóre poznańskie muzea, a także poznać wielu przyjaznych ludzi. Na pamiątkę kolejnej edycji pleneru zasadzone zostało nowe drzewo.
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym:
- Fundacji J&S Pro Bono Poloniae,
- Gminy Murowana Goślina,
- Powiatu Poznańskiego i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Pomocy organizacyjnej rzeczowej i finansowej udzielili ponadto:
- Kazimierz Buliński,
- DEALER STIHL – Andrzej Zieleniewski i Krzysztof Spiżewski,
- Jarosław Dobrowolski,
- Firma LEKAN,
- Firma Usługowa Konrad Strykowski,
- Gemini Studio,
- Tomasz Krotecki,
- Marcin Leitgeber,
- Anna i Waldemar Łużni,
- MARK-DREW Violetta i Marek Kroteccy,
- Nadleśnictwo Łopuchówko,
- Zygmunt Meres,
- Kazimierz Patan,
- Małgorzata i Marek Perczyńscy,
- Jerzy Pędziński,
- Marek Rumiński,
- Błażej Twaróg,
- Zbigniew i Danuta Wawrzyniak,
- Borysław Wiśniewski,
- Daria i Tomasz Woroch,
- Zakład Poligraficzny Tomasz Kędziora.
Emilia Przybysz – Stemplewska
(501 669 352, stemplewska@wp.pl)