Promocja albumu „Atlas ptaków ceramicznych z Iłży” okazała się szalenie radosnym, a przy tym niezwykle ciekawym wydarzeniem. Ciekawym nie tylko z perspektywy organizatora – Muzeum Zamek Górków w Szamotułach oraz kuratora wystawy – Łukasza Babuli, ale i samych gości. Ci bowiem w piątkowy wieczór 28 lutego niemal po brzegi wypełnili salę koncertową zamku, by zasmakować kulturalno-artystycznej uczty. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, w tym starosta Beata Hanyżak oraz burmistrz Piotr Michalak, kolekcjonerzy, a nawet dziennikarze branżowi.
Wystawa prezentująca urokliwą ceramikę z Iłży została otwarta pod koniec października ubiegłego roku, ciesząc się sporym zainteresowaniem zarówno ze strony społeczności lokalnej, jak i znawców tematu, miłośników rękodzieła artystycznego rozsianych po całej Polsce. Ekspozycja, co warto zaznaczyć, nie uszła również uwadze mediów branżowych. Nie ma się jednak czemu dziwić, gdyż tak bogatej i zróżnicowanej wystawy prezentującej iłżeckie ptaszki (szczególnie cenione przez kolekcjonerów), przynajmniej na przestrzeni kilku ostatni dekad, w Polsce po prostu nie było.
Po „Atlasie ptaków ceramicznych z Iłży” pozostanie jednak coś więcej aniżeli tylko wspomnienia i artykuły prasowe. To pięknie wydany katalog do wystawy, z interesującym wstępem Michała Kruszony – dyrektora Muzeum Zamek Górków w Szamotułach i świetnymi fotografiami Jarosława Kałużyńskiego, nad którym Łukasz Babula pracował przez ostatnie miesiące. W wydawnictwie, prócz zdjęć, znalazły się szczegółowe opisy eksponatów oraz ich autorów.
Oficjalna premiera katalogu odbyła się w piątkowy wieczór, nadając wydarzeniu charakter prestiżowy. Okazało się bowiem, że to jedyny w Polsce katalog poświęcony ceramice ludowej. Z dumą opowiadał o tym Michał Kruszona, później także Łukasz Babula, który podkreślał, że w przypadku Iłży należy wprost mówić o ceramice artystycznej, gdyż kunszt tamtejszych wyrobów w istocie trudno przecenić.
W uznaniu dla bardzo dobrej organizacji wystawy, Babula przekazał muzeum – na ręce dyrektora – iłżeckiego ptaszka pochodzącego z jego prywatnej kolekcji.
Promocję uświetnił fantastyczny koncert w wykonaniu kapeli „Odloty”, która zagościła w Szamotułach już w październiku – przy okazji otwarcia wystawy. Tym razem jednak goście mogli znacznie dłużej, niejako w pełni poddać się unikalnemu brzmieniu muzyki ludowej z centralnej Polski, która okazuje się łączyć różne zakątki kraju. I tak, kujawiaki, a także oberki królowały w zamku, przypominając o pięknie dawnej kultury, której wartości wciąż pozostają aktualne.
W związku z przypadającym dzień wcześniej Tłustym Czwartkiem, po koncercie muzeum wraz ze „Słodkim Domem” Kingi Machaj zaprosili gości na pyszne pączki. Kurator wystawy z przyjemnością podpisywał zaś katalog, który tego wieczoru można było nabyć w promocyjnej cenie. Wiele osób zdecydowało się również po raz kolejny obejrzeć ekspozycję z iłżeckimi ptaszkami w roli głównej. Warto przypomnieć, że zgromadzono na niej kilkaset figurek ptaków, pochodzących z kolekcji Muzeum Regionalnego w Iłży, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, a także z prywatnej kolekcji Łukasza Babuli.
Katalog do wystawy trafił już do sprzedaży. Można go zakupić w kasie muzeum w cenie 100 złotych.
Wystawa czynna do końca października br. ZAPRASZAMY
Foto: M. Prętka