Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

  • Kontrast
  • Układ strony
  • Rozmiar czcionki

Od 14 do 18 marca w Wielkopolsce trwać będzie pierwsza z czterech odsłon nowego cyklu koncertowego „Filharmonia bez Filharmonii”. W pięciu miastach regionu zabrzmią kameralne sonaty Jerzego Fryderyka Haendla w wykonaniu zespołu barokowego Kore.

Celem cyklu „Filharmonia bez Filharmonii” jest stworzenie albo raczej odtworzenie tradycji regularnej obecności muzyki klasycznej w miejscowościach, które nie mają swoich własnych instytucji kultury muzycznej. W dużych miastach to właśnie filharmonie zapewniają słuchaczom dostęp do twórczości największych twórców muzyki klasycznej. W mniejszych miastach to zadanie spada na barki zajmujących się i tak już wszystkim lokalnych ośrodków kultury. To one zresztą są głównymi partnerami „Filharmonii bez Filharmonii”.

W roku 2018 na cykl złożą się cztery odsłony (marzec, maj, październik, grudzień), ale plany zakładają, że od roku 2019 koncerty w poszczególnych miejscowościach odbywać się będą ze znacznie większą częstotliwością. W odróżnieniu od „prawdziwych” filharmonii w ramach projektu dominować będzie muzyka barokowa i dzieła, które należą do kanonu XVII i XVIII wieku. To część koncepcji, która zakłada, że uczestnicząc w koncertach, słuchacze będą mieli szansę uzyskać możliwie szeroką perspektywę muzyki barokowej. W roku 2018 dominować będzie muzyka kameralna (m.in. A. Vivaldiego, J.F. Haendla oraz J.F. Telemanna), ale w przyszłości możemy spodziewać się większych form orkiestrowych.

Inicjatorem projektu jest Fundacji Muzyki Dawnej „Canor”, znana m.in. z organizacji festiwalu „Muzyka w Raju” w lubuskim Paradyżu, a także ze współpracy przy takich znanych i popularnych poznańskich projektach muzycznych jak „Poznań Baroque” czy „Brzmienie Dawnego Poznania”. Strona artystyczna powierzona została muzykom związanym ze znaną doskonale z festiwalu „Poznań Baroque” orkiestrą Kore. W kolejnych odsłonach projektu wezmą udział również młodzi polscy muzycy, którzy zdobywają profesjonalne szlify w młodzieżowym wariancie orkiestry Kore, który działa pod nazwą Green Kore. Od strony muzycznej całością kieruje klawesynistka Joanna Boślak-Górniok.

Inauguracyjne koncerty „Filharmonii bez Filharmonii” poświęcone będą twórczości J.F. Haendla i odbędą się: 14 marca w Grodzisku Wlkp. (Centrum Kultury Rondo), 15 marca w Obornikach (Obornicki Dom Kultury), 16 marca w Szamotułach (Zamek Górków), 17 marca w Nowym Tomyślu (Nowotomyski Ośrodek Kultury) i 18 marca w Zbąszyniu (Filharmonia Folkloru).

Filharmonia bez Filharmonii

Marzec 2018 – 14-18 marca

Wykonawczynie: zespół barokowy Kore

Program: Sonaty Jerzego Fryderyka Haendla

 • Środa, 14 marca
  Grodzisk Wielkopolski, Centrum Kultury RONDO
  godz. 18:00
 • Czwartek, 15 marca
  Oborniki, Obornicki Ośrodek Kultury
  godz. 18:00
 • Piątek, 16 marca
  Szamotuły, Zamek Górków
  godz. 19:00
 • Sobota, 17 marca
  Nowy Tomyśl, Nowotomyski Ośrodek Kultury
  godz. 18:00
 • Niedziela, 18 marca
  Zbąszyń, Filharmonia Folkloru Polskiego
  godz. 18:00

Galeria zdjęć