W sali wystaw czasowych Muzeum-Zamku Górków w dniach od 14 lutego do 30 marca br. oglądać można ekspozycję „Szamotulscy witrażyści”, do zwiedzania której serdecznie zapraszamy.
W stosunkowo niewielkim mieście jakim są Szamotuły, w minionych dwóch wiekach, prężnie rozwinęła się działalność związana ze sztuką witrażownictwa. Już w XIX wieku działały tu dwa warsztaty. Jeden prowadzony był przez Niemca – Bajerata, drugi zaś przez Polaka o nieznanym nazwisku.
W 1886 roku Wincenty Mizgalski otworzył firmę zajmującą się witrażownictwem. Przez lata zakład przechodził z ojca na syna. Kolejnymi przedstawicielami działającymi w zawodzie byli: syn Wincentego – Kazimierz i wnuk – Witalis.
Tradycja artystycznych umiejętności rodzinnych jest obecnie kultywowana przez najmłodszego przedstawiciela rodu – Tadeusza.
Kolejnym warsztatem o tradycjach rodzinnych są Artystyczno – Techniczne Zakłady Szklarskie założone przez Michała Brzezińskiego w Szamotułach w 1924 roku. Obecnie kontynuatorem zawodu jest syn Michała – Leonard, wszechstronnie wykształcony artysta witrażysta oraz konserwator i rzeczoznawca sztuki w dziedzinie witrażu. Pracownię prowadzi w swoim rodzinnym mieście od 1958 roku.
Uczniem Michała Brzezińskiego był Józef Elsner. W okresie międzywojennym oraz po drugiej wojnie światowej prowadził artystyczną działalność w Poznaniu. Około 1950 roku przeniósł swoją pracownię do Szamotuł.
Alfons Piskalski, uczeń Józefa Elsnera – to następny przedstawiciel tej niezwykłej profesji.
Również u Józefa Elsnera naukę zawodu rozpoczął w 1962 roku Andrzej Kruszona. W 1968 roku założył w Szamotułach własną pracownię działającą po dziś dzień.
Marian Schwartz zajmował się wieloma dziedzinami twórczości plastycznej, w tym także projektowaniem witraży, których wykonał około 250. Wykonawcami jego projektów byli głównie Andrzej Kruszona i Józef Elsner.
Marian Stankiewicz z pochodzenia Szamotulanin – artysta plastyk zajmował się także projektowaniem witraży. Współpracował z Michałem Brzezińskim.
Realizacje wyżej wymienionych artystów witrażystów rozsiane są po całej Polsce. Pełna ich prezentacja wymaga osobnego, obszernego i wyczerpującego temat opracowania.
- Michał Brzeziński – Artystyczno – Techniczne Zakłady Szklarskie
- Leonard Brzeziński – Artysta witrażysta
- Józef Elsner – Pracownia Witraży
- Andrzej Kruszona – Pracownia Witraży Rzemiosło Artystyczne
- Firma Mizgalski – Pracownia Witraży
- Alfons Piskalski – Zakład Witrażowniczo – Szklarski
- Marian Schwartz – Artysta plastyk
- Marian Stankiewicz – Artysta plastyk