Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

Szanowni Państwo, mamy zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy „Działalność Jednoty Braterskiej na terenie Polski“, którą zorganizowała Jednota Braterska Republiki Czeskiej we współpracy z Muzeum w Szamotułach. 20 czerwca (piątek) o godzinie 18.00. Wystawa czynna do 20 września 2014 r.

Kościół zarejestrowany w Czechach pod nazwą „Jednota Bratrská“ w ciągu ostatnich 5 lat dwukrotnie przypomniał rodakom o kilkusetletniej historii tej wspólnoty religijnej, uroczyście obchodząc 550. i 555 – lecie jej powstania. Na tę okoliczność przygotowano wystawę, prezentowaną w wielu miastach Czech, którą patronatem honorowym objął Prezes Senatu Republiki Czeskiej oraz czeskie organizacje polityczne i społeczne. Wystawa przypominała nie tylko historię Jednoty Braterskiej, ale również propagowane przez jej członków wartości etyczne i zasługi dla społeczeństwa w dziedzinie szkolnictwa, służby zdrowia czy literatury. Jednota Braterska zapisała się trwale do historii naszego kraju. Pomimo, że w przeszłości ją z niej wykreślono. Dzięki wyrazistym osobowościom swych przedstawicieli, na przykład Jana Amosa Komeńskiego czy Daniela Ernesta Jabłońskiego, rozwinęła się w Kościół znany na świecie pod nazwą Unitas Fratrum.

Podczas największego ucisku i prześladowań religijnych w XVI i XVIII wieku Jednota Braterska znalazła swój nowy dom w Polsce. W miastach, takich jak np. Poznań, Leszno, Szamotuły, Wrocław, Gdańsk, Pilawa Górna, Bolesławiec, Nowa Sól obdarowywała gospodarzy gościnnego kraju płodami swej pracy, przykładnym życiem i przyczyniała się do rozwoju ówczesnego społeczeństwa. Dziś Jednota Braterska wiernie służy swemu Bogu w ponad 50 krajach całego świata i w swej ojczyźnie.

Urządzając wystawę w Polsce chcemy okazać wdzięczność krajowi, który nas w przeszłości gościł.

Wystawa objęta jest patronatem byłego czeskiego wicepremiera i ministra spraw zagranicznych Karla Schwarzengerga, ambasadora Republiki Czeskiej w Polsce Jana Sechtera i dyrektora Czeskiego Centrum w Warszawie Petra Janyska, a starosty szamotulskiego Pawła Kowzana.

Będzie nam miło, jeśli Państwo przyjmiecie nasze zaproszenie na otwarcie wystawy.