Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

Już od kilku lat, w przededniu Wszystkich Świętych, odbywa się apel poległych na szamotulskim cmentarzu. 31 października dokładnie o godz. 11.00, przy kwaterze Powstańców Wielkopolskich odbył się uroczysty apel dla uczczenia żołnierzy z Szamotuł i okolic – walczących w powstaniach i wojnach światowych.

Część artystyczną w tym roku przygotowali nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Otorowie. Oprócz naszego pocztu sztandarowego, czyli WSPAK koło w Szamotułach,  w uroczystości wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Szamotuły oraz poczet sztandarowy Straży Miejskiej. Tradycyjnie na apelu byli obecni przedstawiciele władz samorządowych, gminne reprezentowali Wiceburmistrz Miasta  i Gminy Szamotuły Dariusz Wachowiak oraz Przewodniczący Rady Gminy Szamotuły Marian Płachecki, władze powiatowe reprezentowali Starosta Szamotulski Józef Kwaśniewicz oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Szamotulskiego Maria Przybylska. Na uroczystościach był obecny przedstawiciel środowisk kombatanckich Stanisław Krupski oraz Ks. Dziekan Mariusz Marciniak, który poprowadził modlitwę za poległych żołnierzy. Na apelu nie mogło zabraknąć Krzysztofa Balcerowiaka – inicjatora tego przedsięwzięcia w poprzednich latach.

Po zakończonej uroczystości młodzież WSPAK pod opieką p. Elżbiety Ratajczak i p. Piotra Gotowego, w towarzystwie Przewodniczącej Rady Powiatu Szamotulskiego Marii Przybylskiej oraz p. Heleny Eiben – wdowie po Bolesławie Eibenie, nawiedzili groby zasłużonych powstańców i żołnierzy Armii Krajowej pochowanych na szamotulskim cmentarzu.

Piotr Gotowy

Galeria zdjęć