95 urodziny ks. Bogdana Kończaka
19 sierpnia w Domu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Szamotułach odbyła się uroczystość z okazji 95 urodzin księdza kanonika kapitana Bogdana Kończaka. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Piotr Michalak oraz Wicestarosta Powiatu Szamotulskiego Przemysław Nowak. W imieniu Wojewody Wielkopolskiego Agaty Sobczyk medal z okazji 30-lecia Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej księdzu kanonikowi kapitanowi Bogdanowi Kończakowi wręczyli przedstawiciele ŚZŻAK Okręg Wielkopolska oraz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej w Poznaniu Henryk Józefowski i Marek Zawadzki. W tym wyjątkowym wydarzeniu wzięli udział również Piotr Gotowy – opiekun Szamotulskiego Koła WSPAK, kustosz Elżbieta Ratajczak, Maria Przybylska – zastępca dyrektora Ośrodek Pomocy Społecznej w Szamotułach oraz Piotr Nowak – dyrektor szamotulskiej Biblioteki Publicznej. Jak zawsze podczas tego typu spotkań zacny Jubilat wspomniał o kilku wydarzeniach z okresu Powstania Warszawskiego, w którym brał udział jako bardzo młody człowiek. Wszyscy zebrani na uroczystościach w pięknych wnętrzach Domu Sióstr Franciszkanek życzyli księdzu kanonikowi 200 lat.
Życiorys ks. Bogdana Kończaka
Ksiądz Bogdan Kończak urodził się 15 sierpnia 1929 r. w Twierdzy Modlin. Jego ojciec miał na imię Stanisław, matka – Helena z domu Gromadko. W 1942 r. ukończył jedną z warszawskich szkół powszechnych. W tym samym roku rozpoczął naukę w Szkole Zawodowej Techniki Budowlanej w Warszawie. Jednak wybuch powstania w stolicy w 1944 roku przerwał mu kontynuowanie nauki.
W okresie okupacji niemieckiej od stycznia 1944 roku był gońcem bloku V Obwodu 8A OPL, czyli Obrony Przeciwlotniczej. Potwierdza to zaświadczenie wystawione przez XXVI Komisariat Policji Polskiej miasta Warszawy. W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego wraz z rodziną mieszkał w domu przy ul. Harcerskiej 6/5 na Żoliborzu. W kolejnych dniach powstania walczył w II Obwodzie „Żywiciel” (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – OPL, który miał swoją siedzibę przy ulicy Hozjusza 2. Pod koniec Powstania został wyznaczony wraz z kolegą do wykonania rozeznania w sprawie stanowisk niemieckich od strony Marymontu i ulicy Potockiej. W ostatnich godzinach walk Żoliborza został wyjęty przez oficera niemieckiego z grupy ludności zebranej w Al. Wojska Polskiego w oczekiwaniu na wyjście z Warszawy i skierowany do grupy osób mających stanowić żywe tarcze osłaniające czołgi niemieckie. Młodemu Bogdanowi udało się przeżyć.
Warszawę opuścił w kolumnie cywilów prowadzonych do obozu przejściowego w Pruszkowie. Wraz z kolegą we Włochach podjął ucieczkę przez kartoflisko, a następnie przebywał w miejscowości Chąśno koło Łowicza aż do zakończenia wojny.
Po zakończeniu wojny zamieszkał w Krotoszynie, gdzie ukończył gimnazjum ogólnokształcące. W 1949 roku w Ostrowie Wielkopolskim zdał egzamin maturalny. W tym samym roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Poznaniu. Po uzyskaniu święceń kapłańskich w 1955 roku pracował jako wikariusz w Żabikowie, a następnie w Poznaniu. W 1968 roku został proboszczem parafii w miejscowości Kuchary koło Kalisza, a w roku 1979 proboszczem parafii pw. Świętego Krzyża w Szamotułach. Ks. Bogdan Kończak jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Okręg Wielkopolska.
Ksiądz kanonik został wielokrotnie odznaczony: Krzyżem Armii Krajowej w 1994 roku, w tym samym roku Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość Ojczyzny, Odznaką Pamiątkową Akcji Burza. W 2000 r. został mianowany na stopień podporucznika Wojska Polskiego, a następnie w 2005 r. na stopień porucznika WP. W 2019 r. podczas uroczystości z okazji 80-lecia powstania Polskiego Państwa Podziemnego w Poznaniu został awansowany na stopień kapitana.
Tekst: Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK