Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

W poniedziałek, 27 września, w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 82 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Tradycją jest, że od kilkunastu lat bierze w nich udział młodzież z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – koło w Szamotułach mającego swoją siedzibę w Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach.

Tegoroczne uroczystości zaczęły się o godz. 9.00 Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry. Po niej uczestnicy obchodów przeszli w stronę zbiegu ul. Wieniawskiego i alei Niepodległości, przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Mimo pandemii na miejscu zgromadziło się wiele osób na czele z zasłużonymi kombatantami z AK i innych organizacji walczących w podziemiu podczas II wojny światowej.

Część oficjalna rozpoczęła się podniesieniem flagi i odegraniem hymnu. Następnie do zgromadzonych gości przemówił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Głównym wątkiem uroczystości było wspomnienie kpt. Czesława Mocka, ps. “Spirytus”. Był on Wielkopolaninem, który pomimo młodego wieku wykazał się olbrzymią dojrzałością oraz patriotyczną postawą zasługującą na pamięć i uznanie. W 1945 roku, mając 28 lat dowodził oddziałem ochotników w walkach o poznańską Cytadelę, a także brał udział w potyczkach z rozbitymi formacjami Wehrmachtu. W sierpniu tego samego roku został zastrzelony przez funkcjonariuszy UB.

Po modlitwie za poległych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych, odczytany został Apel Pamięci. Salwą honorową został oddany hołd wszystkim bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem przedstawiciele polskiego parlamentu, władz regionalnych i lokalnych, politycy oraz delegacje różnych środowisk i stowarzyszeń złożyli wieńce i kwiaty. Wśród nich byli również przedstawiciele szamotulskiego koła WSPAK na czele z opiekunem – Piotrem Gotowym, prezesem – Dominikiem Dodolskim, wiceprezes – Natalią Peksą oraz członkiem koła – Zacharym Kozłowiczem.

Tekst i zdjęcia: Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

Galeria zdjęć