Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

W piątek, 27 września, w Poznaniu odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 80 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Tradycją jest, że od kilkunastu lat bierze w nich udział młodzież z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej – Koło w Szamotułach.

Tegoroczne uroczystości zaczęły się o godz. 10.00 Mszą Świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry, której przewodniczył Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański. Po niej uczestnicy jubileuszowych obchodów przeszli w stronę zbiegu ul. Wieniawskiego i alei Niepodległości, przed pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Na miejscu zgromadziło się wiele osób na czele z zasłużonymi kombatantami z AK i innych organizacji walczących w podziemiu podczas II wojny światowej.

Część oficjalna rozpoczęła się podniesieniem flagi i odegraniem hymnu. Następnie do zgromadzonych gości przemówił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Po modlitwie za poległych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych, odczytany został Apel Pamięci. Salwą honorową został oddany hołd wszystkim bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego.

Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem przedstawiciele polskiego parlamentu, władz regionalnych i lokalnych, politycy oraz delegacje różnych środowisk złożyli wieńce i kwiaty. Wśród nich byli również przedstawiciele szamotulskiego koła WSPAK na czele z opiekunem – Piotrem Gotowym, prezes – Katarzyną Okraską oraz byłym prezesem koła Kamilem Malinowskim.

Po uroczystościach przy pomniku odbyło się spotkanie w Auli Nova Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego dedykowane jubileuszowi 30-lecia Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Wielkopolska. Rozpoczął je wzruszający film dokumentalny pt. „Obowiązek pamiętania”, poświęcony kampanii wrześniowej z udziałem Wielkopolan. Wszystkim zgromadzonym zapadnie długo w pamięci przemowa Prezesa Związku 97-letniego płk. Jana Górskiego, który podkreślał olbrzymie zjednoczenie narodu polskiego. „Mimo klęski wrześniowej w Polsce nikt nie myślał o poddaniu się Niemcom lub Rosji” – mówił Jan Górski i powtórzył: – „80 lat temu zjednoczony naród, jak chyba nigdy przedtem i nigdy potem, nie uznał klęski, ale podjął zdecydowaną walkę aż do zwycięstwa i to zwycięstwo naród odniósł”.

Bardzo ważnym momentem podczas uroczystości był awans na stopień kapitana – księdza kanonika Bogdana Kończaka, żołnierza Armii Krajowej mieszkającego na co dzień w Szamotułach. Obchody jubileuszowe zakończył koncert uczniów Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 1 im. H. Wieniawskiego oraz Orkiestry reprezentacyjnej Wojsk Powietrznych w Poznaniu.

Zdjęcia i tekst: Piotr Gotowy – opiekun szamotulskiego koła WSPAK

Galeria zdjeć