Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

Muzeum – Zamek Górków zaprasza na otwarcie wystawy „Maria ze Sławskich Wicherkiewiczowa i jej mężczyźni” oraz wizualizacja twórczości pisarki”.

Otwarcie wystawy 29 czerwca 2014 roku, o godzinie 20.00, bezpośrednio po koncercie inaugurującym V Międzynarodowy Festiwal im. Philippa i Xavera Scharwenków

Wystawa p.t. „Maria ze Sławskich Wicherkiewiczowa i jej mężczyźni oraz wizualizacja twórczości pisarki”

  • Urszula Bauer-Wilczyńska malarstwo
  • Marek Wilczyński – rzeźba
  • Karol Wilczyński – fotografia

Wystawa p.t. „Maria ze Sławskich Wicherkiewiczowa i jej mężczyźni oraz wizualizacja twórczości pisarki” jest owocem naszej przyjaźni z wnukiem Pani Marii, Tomaszem Wicherkiewiczem. To On opowiedział nam o dziejach swojej rodziny, tak wyjątkowej i zasłużonej dla Wielkopolski.

Zwłaszcza postać Pani Marii Wicherkiewiczowej, świetnej pisarki i malarki, a także czułej żony, matki, siostry i babci bardzo nas zainspirowała. Pisarka urodziła się w Szamotułach 1875r., a zmarła w 1962r. w Poznaniu. W przyszłym roku mija 140-sta rocznica jej urodzin. Jest to dobry moment, aby pamięć o Pani Marii ze Sławskich Wicherkiewiczowej uczcić właśnie w Szamotułach.  Serdecznie dziękujemy wnukom Pani Marii Wicherkiewiczowej Tomaszowi Wicherkiewichowi i Michałowi Zbierskiemu, a także jego żonie Ewie za udostępnienie nam rodzinnych fotografii i dokumentów, a także za zaufanie jakim nas obdarzyli.

Urszula Bauer-Wilczyńska –  Inżynier ogrodnictwa, artysta malarz, członek ZPAP, instruktorka choreoterapii (leczenie przez taniec). Zajmuje się malarstwem figuratywnym. Duże znaczenie w jej twórczości ma sztuka ruchu, dzielenie się ruchem i muzyka. Uczestniczyła 12 lat w organizowanych w Poznaniu przez prof. Ewę Wycichowską, Międzynarodowych Warsztatach Tańca Współczesnego. Poznanie takich tańców jak flamenco, tango argentyńskie,taniec orientalny, irlandzki, tańce afro itp., w istotny sposób wpłynęły na jej malarstwo. Swoje prace prezentowała na 25 wystawach indywidualnych i kilku zbiorowych w kraju i za granicą. W 2004 roku brała udział w nagraniu płyt CD/DVD z Chórem Gospel z Poznania. W 2007 roku Poczta Polska wydała Kartę Pocztową z jej obrazem. W 2014r. ukończyła szkołę Charakteryzacji Teatralnej, Makijażu i Perukarstwa MASKA w Poznaniu.

Marek Wilczyński – Urodzony w 1953r.w Puszczykowie k Poznania. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu,Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby. W 1980 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem w pracowni litografii prof. Lucjana Mianowskiego. W następnych latach za działalność twórczą został trzykrotnie uhonorowany stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Brał udział w prestiżowych wystawach w kraju i zagranicą. Zdobył pierwsze miejsce w konkursie ONZ na projekt „ Koperty Pierwszego Dnia Obiegu „.Od 1985r. prowadzi autorską „ Pracownię MW „. Tworzy w zakresie biżuterii unikatowej, małych form rzeźbiarskich, medalierstwa oraz przedmiotów artystycznych wyposażenia wnętrz. Uprawia też malarstwo i grafikę.

Karol Wilczyński – Artysta fotografik, pseudonim Charles GreenWolf. W 2002 roku ukończył z wyróżnieniem Liceum Plastyczne Schola Posnaniensis w Poznaniu. W roku 2008 obronił dyplom magisterski na ocenę bardzo dobrą. Jego promotorami byli prof. Andrzej P. Florkowski oraz prof. Ryszard Przybylski. W latach 2004 – 2008 otrzymywał stypendium naukowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2006 i 2007 pełnił funkcję wykładowcy w Wielkopolskiej Szkole Fotografii, gdzie prowadził „Pracownię plenerową”. Karol Wilczyński zajmuje się głównie fotografią inscenizacji i kreacyjną.