Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

„Pamięć ocala tożsamość…”

„Pamięć ocala tożsamość i dopóty, dopóki będziemy pamiętać o grobach bohaterów, którzy przed nami walczyli o wolność i ojczyznę, dopóty będziemy się czuć związani z nimi”.

Tak ksiądz Wojciech Waszkiel, nawiązując do słów papieża Jana Pawła II, podsumował wizytę prawie 150 młodych ludzi na grobach pomordowanych w czasie II wojny światowej w Lasach Kobylnickich.

6 października 2017 r. odbył się VIII Rajd do Grobów w Lasach Kobylnickich, który od kilku lat stał się tradycją młodzieży z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej koło w Szamotułach. Tegoroczny rajd został objęty patronatem honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierza Kaczmarka oraz Starosty Powiatu Szamotulskiego Józefa Kwaśniewicza.

Miejscem spotkania uczestników był jak co roku szamotulski zamek przy którym zebrała się rekordowa liczba ok. 150 uczniów. Wśród rajdowiczów byli młodzi ludzie ze wszystkich szkół prowadzonych przez Gminę Szamotuły – SP nr 1, SP nr 2 i SP nr 3 w Szamotułach oraz SP w Otorowie i Pamiątkowie. Dużą grupę stanowili uczniowie ze szkół prowadzonych przez Powiat Szamotulski – ZS nr 2 oraz ZS nr 3 w Szamotułach. W rajdzie wzięli również udział uczniowie z X Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.

Choć pogoda nie rozpieszczała uczestników, młodzież wraz z opiekunami wyruszyła w kilkukilometrową trasę. Grupie już od kilku lat towarzyszy dr Aleksandra Kuligowska, która opowiada o okolicznościach śmierci ok. 1100 ofiar. Młodzi ludzie, w większości uczestniczący w rajdzie po raz pierwszy, mieli okazję dowiedzieć się o systemie terroru III Rzeszy Niemieckiej, którego efektem są liczne groby pomordowanych, m.in. w Lasach Kobylnickich.

Na ten zespół nekropolijny składają się dwa groby masowe nieustalonych z tożsamości Polaków, straconych przez okupanta hitlerowskiego w latach 1939-43. Zamordowano tutaj ok. 2 tysięcy osób, częściowo z więzienia we Wronkach i Szamotułach. Jednak, jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, w odnalezionych grobach natrafiono tylko na część ciał (ok. 1100 osób). W 1944 r. oddziały Gestapo w celu zatarcia śladów zbrodni, odkopały część zwłok i spaliły je.

Po dotarciu na miejsce uczestnicy rajdu zapalili znicze i wysłuchali pieśni „Cisza Wojska Polskiego – Śpij Kolego”. Była modlitwa i tak bardzo wskazana w takich miejscach – chwila zadumy. Miłym zaskoczeniem dla uczniów była grupa rekonstruktorów przybyłych na to miejsce z Wronieckiego Stowarzyszenia „Historica”. Następnie uczestnicy udali się autokarami na metę rajdu do Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Tam czekała na nich żołnierska grochówka oraz pyszny placek.

Piotr Gotowy
Opiekun WSPAK koło w Szamotułach