Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

Wystawa czasowa „Tebriz. Saruk. Kaszgaj. Kobierce perskie ze zbiorów Fundacji Teresy Sahakian i Zamku Królewskiego w Warszawie” pokazywana będzie w Zamku Górków w terminie od 21 września do 30 grudnia 2012 roku.

Za czasów panowania króla Zygmunta III w Rzeczypospolitej zapanowała moda na ozdabianie wnętrz tkaninami wschodnimi. Szczególnie cenione były te zamawiane w najlepszych warsztatach Persji. Polskie kolekcje kobierców były niezwykle cenne, niestety zawierucha wojenna znacznie je zubożyła. Obecnie gromadzenie kobierców jest uznawane za jedną z najbardziej elitarnych dziedzin kolekcjonerstwa.

Poprzez kobierce przywiezione z Warszawy, pragniemy również zwrócić uwagę Zwiedzających na tkaniny, które są elementem wyposażenia szamotulskiego zamku. Trudno bowiem wyobrazić sobie wnętrza bez kobierców, które nie tylko ocieplają zamkowe sale, ale i dodają im urody i klasy

Teresa Sahakian (1915-2007) to polska kolekcjonerka, która zgromadziła pokaźny zbiór kobierców i tkanin wschodnich, m.in. kaukaskich, perskich i anatolijskich z okresu od XVIII do XX wieku. Obecnie eksponowane są w Pałacu Pod Blachą w Warszawie.