Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

Po II wojnie światowej nastąpił rozwój twórczości fotograficznej, związany z szerokim dokumentowaniem bieżących wydarzeń oraz wzrostem zainteresowania fotografią artystyczną. Nowe techniczne wynalazki i ich zastosowanie umożliwiły uzyskiwanie lepszych i wartościowszych fotografii.

Na terenie Szamotuł działało wówczas kilka osób zajmujących się fotografowaniem. Postanowili oni utworzyć Klub Fotografiki, aby na wystawach i konkursach móc prezentować swoje prace. Nie rejestrowano jego działalności, dlatego niemożliwe jest ustalenie wszystkich jego osiągnięć. Zamieszczona prezentacja świadczyć może jednak o tym, że była to dobrze i prężnie działająca organizacja. Doceniano i podziwiano, że w tak małym ośrodku działa na dobrym poziome artystycznym Klub Fotografiki. Wystawy w Szamotułach odbywały się w sali wystaw czasowych Muzeum Ziemi Szamotulskiej, holu Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz w klubie „Ad acta”.

Klub wspomagało Poznańskie Towarzystwo Fotograficzne. Wystawiało prace jego członków w swej galerii na ul. Paderewskiego w Poznaniu. Fortuna Obrąpalska ceniona wówczas artysta fotografik przyjeżdżała wraz z mężem oceniać prace członków Klubu na wystawach i konkursach.

Klub Fotografiki działał pod patronatem Wydziału Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Szamotułach. W latach 1956 – 1960 był sekcją fotograficzną Towarzystwa Miłośników Kultury Ziemi Szamotulskiej (w 1963 r. zmieniono nazwę na Towarzystwo Kultury Ziemi Szamotulskiej).

Na lata 1961 – 1967 przypada działalność Klubu związana z Polskim Towarzystwem Turystyczno – Krajoznawczym. Zmieniono wówczas nazwę towarzystwa na Klub Fotografiki PTTK w Szamotułach, Oddział Szamotuły. Inicjatorem i organizatorem tego przedsięwzięcia był miejscowy lekarz medycyny Jurand W. Kurczewski (1921 – 1987).

Do klubu należeli:

  • Antoni Grys (1907 – 1990, mistrz zegarmistrzowski),
  • Grzegorz Kałużyński (1934 – 2005, inżynier),
  • Janusz Kurczewski (1926 – 1971, mistrz fotografii),
  • Janusz Łopata – Łowiński (1933 – 2004, dyrektor Muzeum Ziemi Szamotulskiej),
  • Marian Różański (1934 – 2001, fotoreporter i dziennikarz szamotulski),
  • Jerzy Sundmann (1931 – 1993),
  • Marian Wiśniewski (1924 – 1991, inżynier),
  • Leonard Brzeziński (1934, artysta plastyk).

Udało się ustalić kilka wystaw i konkursów, w których członkowie Klubu Fotografiki brali udział. W 1957 r., z okazji Dni Szamotuł odbył się konkurs fotograficzny pt. „Piękno Ziemi Szamotulskiej”. Jego patronami był Wydział Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Szamotułach i Towarzystwo Miłośników Ziemi Szamotulskiej.
Wystawy odbyły się również w kwietniu i wrześniu 1958 r., lipiec i sierpniu 1959 r., styczniu 1960 r. i grudniu 1962 roku.
Dnia 14 grudnia 1961 r. odbyło się otwarcie wystawy z okazji pięciolecia Klubu.

Fotogramy członków Klubu prezentowane były w wielu miastach Polski. W 1959 r. Jurand W. Kurczewski brał udział w Ogólnopolskiej Wystawie Amatorskiej Fotografii Artystycznej w Warszawie i w Wystawie Fotografii Amatorskiej w Gdańsku. W 1960 r. miała miejsce wystawa Klubu w salonie Poznańskiego Towarzystwa Fotograficznego w Poznaniu. W maju 1964 r. w Muzeum w Gorzowie. W lutym i marcu 1965 r. w Bytomskim Towarzystwie Fotograficznym. W 1967 r. w Legnickim Domu Kultury.
Leonard Brzeziński

Galeria zdjęć