Muzeum Zamek Górków

Muzeum Zamek Górków w Szamotułach

    • Kontrast
    • Układ strony
    • Rozmiar czcionki

W 1823 roku w Poznaniu destylator i gorzelnik J.B. Kantorowicz rozpoczął produkcję i handel wódką i likierami. Powstała jedna z najnowocześniejszych destylarni poznańskich. Firma mieściła się przy ulicy Wronieckiej, z czasem przeniesiono ją na ulicę Południową (dzisiejsza Grochowe Łąki). Tutaj wyrosła kamienica wraz z zapleczem handlowo-fabrycznym.

Wytwórnia wódek i likierów „Hartwig Kantorowicz” posiadała swe filie w Hamburgu i Berlinie. Jej towary podbijały nie tylko rynek europejski, ale i Chiny, Brazylię czy Australię. Ogromną furorę robił likier „Podbipięta” reklamowany w prasie niemieckiej jako stary rycerski i polski napitek, zaś w polskiej  jako likier żołądkowy. Produkowano ponadto m.in. nalewki ze śliwek i wiśni, pomarańczówkę i wódkę Crystal. Firma otwierała w mieście probiernie, wzorowane na amerykańskich barach szybkiej obsługi,  gdzie bezpośrednio można było dowolny trunek degustować.
Niewątpliwym przebojem firmy  „Hartwig Kantorowicz” okazało się wyprodukowanie wódki, która obecnie jest najbardziej rozpoznawalną polską marką w świecie. Polska gazeta „Izys Polska, czyli Dziennik Umiejętności, Wynalazków, Kunsztów i Rękodzieł” ogłosiła konkurs na wyprodukowanie wódki o smaku wystarczającym, żeby dało się ją pić na czysto bez większych grymasów. Jury wybrało trunek zgłoszony przez Kantorowicza – ktoś krzyknął „wyborowa” i tak przylgnęła nazwa. Wyborowa stała się w 1927 roku pierwszą na świecie zarejestrowaną marką wódki (wyprzedziła rosyjskiego Smirnoffa).

W 1920 roku Franz Kantorowicz sprzedał swój majątek Polskiemu Bankowi Przemysłowców. Odtąd firma działała jako „Hartwig Kantorowicz – Następca Spółka Akcyjna”. W czasie II wojny światowej firmę przejęli Niemcy. Po wojnie funkcjonowała jeszcze krótko. Po jej upaństwowieniu, zniknęła z rynku ostatecznie w 1968 roku.

Opracowała: Monika Romanowska Pietrzak